2023 LongTeng (LT Bike) LTK 268-V Base 490
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of LongTeng (LT Bike) LTK 268-V
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 518mm |
| Reach | 372mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.39:1 |
| Seat Tube Length, C-TTT | 470mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 510mm |
| Top Tube Slope | 5.1deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 105mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 267mm |
| Chainstay Length | 405mm |
| Chainstay Length Horizontal | 398.6mm |
| Front-Center | 573mm |
| Front-Center Horizontal | 568.5mm |
| Wheelbase | 967mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 380mm |
| Trail | 66mm high |
| Mechanical Trail | 62.6mm |
| Wheel Flop | 19.9mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 69mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 102mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Bike Length with Tires | 1645mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 380mm |
| Stem Length | 90mm |
| Stem Angle | -10deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Rim |
Source:https://www.ltbikes.com/index/products/view/id/171.html
