2026 Argon 18 Anti Matter Base S
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 531mm |
| Reach | 384mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.38:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 460mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 538mm |
| Top Tube Slope | 9.9deg |
| Head Tube Angle | 71.1deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 101mm |
| Bottom Bracket Drop | 78mm |
| Bottom Bracket Height | 278mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 417.8mm |
| Front-Center | 603.3mm |
| Front-Center Horizontal | 598.2mm |
| Wheelbase | 1016mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 400mm |
| Trail | 68mm high |
| Mechanical Trail | 64.3mm |
| Wheel Flop | 20.8mm |
| Standover Height | 749mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 77.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 108mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1728mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.argon18.com/en/bikes/gravel/anti-matter/anti-matter-rival
