2026 Argon 18 Anti Matter Base XS
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Argon 18 Anti Matter
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 508mm |
| Reach | 377mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.35:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 425mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 520mm |
| Top Tube Slope | 11.4deg |
| Head Tube Angle | 70.7deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 76mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 276mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 417.4mm |
| Front-Center | 592mm |
| Front-Center Horizontal | 586.6mm |
| Wheelbase | 1004mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 400mm |
| Trail | 70.6mm high |
| Mechanical Trail | 66.7mm |
| Wheel Flop | 22mm |
| Standover Height | 714mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 66mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 106mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1716mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.argon18.com/en/bikes/gravel/anti-matter/anti-matter-rival
