2026 Cycles Ricca Gravel Base XL
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Cycles Ricca Gravel
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 591mm |
| Reach | 405mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.46:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 587mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 575mm |
| Top Tube Slope | 2.8deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 169.6mm |
| Bottom Bracket Drop | 73mm |
| Bottom Bracket Height | 288mm |
| Chainstay Length Horizontal | 427mm |
| Front-Center | 626.3mm |
| Front-Center Horizontal | 622mm |
| Wheelbase | 1049mm |
| Fork Offset/Rake | 52mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 392mm |
| Trail | 62.6mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 59.6mm |
| Wheel Flop | 18.4mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 172.5 mm cranks | 92.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 172.5 mm cranks | 115.5mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1771mm |
| Crank Length | 172.5mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://riccacycling.ch/models/gravel
