2026 Cycles Ricca Gravel Base M
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Cycles Ricca Gravel
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 559mm |
| Reach | 384mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.46:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 564mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 547mm |
| Top Tube Slope | 1.8deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 141.1mm |
| Bottom Bracket Drop | 73mm |
| Bottom Bracket Height | 288mm |
| Chainstay Length Horizontal | 427mm |
| Front-Center | 607.4mm |
| Front-Center Horizontal | 603mm |
| Wheelbase | 1030mm |
| Fork Offset/Rake | 52mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 392mm |
| Trail | 69.3mm high |
| Mechanical Trail | 65.5mm |
| Wheel Flop | 21.3mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 76.4mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 118mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1752mm |
| Crank Length | 170mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://riccacycling.ch/models/gravel
