2026 Cycles Ricca Gravel Base S
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Cycles Ricca Gravel
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 557mm |
| Reach | 374mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.49:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 552mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 534mm |
| Top Tube Slope | 2.9deg |
| Head Tube Angle | 70.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 139.6mm |
| Bottom Bracket Drop | 73mm |
| Bottom Bracket Height | 288mm |
| Chainstay Length Horizontal | 427mm |
| Front-Center | 598.5mm |
| Front-Center Horizontal | 594mm |
| Wheelbase | 1021mm |
| Fork Offset/Rake | 52mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 392mm |
| Trail | 72.7mm high |
| Mechanical Trail | 68.5mm |
| Wheel Flop | 22.9mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 72.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 123mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1743mm |
| Crank Length | 165mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://riccacycling.ch/models/gravel
