2026 SPect MIRA Base 58
Build
700C/29 in × 30 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of SPect MIRA
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 588mm |
| Reach | 401mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.47:1 |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 581mm |
| Head Tube Angle | 73.5deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 152mm |
| Bottom Bracket Drop | 69.5mm |
| Bottom Bracket Height | 271.5mm |
| Chainstay Length | 405mm |
| Chainstay Length Horizontal | 399mm |
| Front-Center | 604mm |
| Front-Center Horizontal | 600mm |
| Wheelbase | 999mm |
| Fork Offset/Rake | 43.5mm |
| Trail | 55.6mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 53.4mm |
| Wheel Flop | 15.2mm |
| Standover Height | 804mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 93mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 101.5mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 30mm |
| Tire Outer Diameter | 682mm |
| Bike Length with Tires | 1681mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Aero Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.instagram.com/p/DX_qq8njHnq/
