2010 Salsa Cycles El Santo Base 20"
Build
26 in × 2.1 in
Insights
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Seat Tube Length, C-T | 558mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 605mm |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 125mm |
| Bottom Bracket Drop | 327.8mm |
| Bottom Bracket Height | 5mm |
| Chainstay Length Max | 429mm |
| Chainstay Length Horizontal Max | 276.7mm |
| Wheelbase | 43.1mm |
| Fork Offset/Rake | 39mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 461mm |
| Trail | 73.4mm high |
| Mechanical Trail | 69.4mm |
| Wheel Flop | 22.6mm |
| Standover Height | 813.4mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | -165mm |
Base Build
| Wheel Size | 26 inch (559mm BSD) |
| Tire Width | 2.1in |
| Tire Outer Diameter | 665.7mm |
| Bike Length with Tires | 708.8mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 100mm |
| Rear Travel | 100mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | N/A |
| Fork Material | N/A |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.salsacycles.com/products/el_santo
