2026 Breezer Bikes Repack Base 16" (one size)
Build
650B/27.5 in × 2.3 in
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 548.7mm |
| Reach | 415mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.32:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 450mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 614.7mm |
| Top Tube Slope | 12.5deg |
| Head Tube Angle | 67.5deg |
| Seat Tube Angle | 70deg |
| Head Tube Length | 135mm |
| Bottom Bracket Drop | 40mm |
| Bottom Bracket Height | 310.4mm |
| Chainstay Length | 482mm |
| Chainstay Length Horizontal | 480.3mm |
| Front-Center | 673.5mm |
| Front-Center Horizontal | 672.3mm |
| Wheelbase | 1152.6mm |
| Fork Offset/Rake | 43mm |
| Trail | 98.6mm very high |
| Mechanical Trail | 91.1mm |
| Wheel Flop | 34.9mm |
| Standover Height | 813mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 153mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 140.4mm |
Base Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 2.3in |
| Tire Outer Diameter | 700.8mm |
| Bike Length with Tires | 1853.4mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | BMX Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.breezerbikes.com/products/repack-25
