2009 Ridley Bikes Boreas Base 52cm + Spacers
Build
700C/29 in × 25 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of endurance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 595mm |
| Reach | 380mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.57:1 |
| Seat Tube Length, C-C | 470mm |
| Head Tube Angle | 76.6deg |
| Seat Tube Angle | 75.3deg |
| Head Tube Length | 206mm |
| Bottom Bracket Drop | 68mm |
| Bottom Bracket Height | 268mm |
| Chainstay Length | 406mm |
| Chainstay Length Horizontal | 400.3mm |
| Front-Center | 581mm |
| Front-Center Horizontal | 563.7mm |
| Wheelbase | 964mm |
| Fork Offset/Rake | 0mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 374mm |
| Trail | 80.1mm very high |
| Mechanical Trail | 77.9mm |
| Wheel Flop | 18.1mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 75mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 98mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 25mm |
| Tire Outer Diameter | 672mm |
| Bike Length with Tires | 1636mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 40cm |
| Stem Length | 125mm |
| Stem Angle | -7deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Rim |
Source:https://www.wheelfineimports.com/Ridley_Boreas.html
