2026 Stinner Frameworks Refugio 32 XXL (62cm)
Build
686mm BSD × 50 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Stinner Frameworks Refugio
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 647mm |
| Reach | 470mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.38:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 530mm |
| Top Tube Slope | 12.6deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 90mm |
| Bottom Bracket Drop | 105mm |
| Bottom Bracket Height | 288mm |
| Chainstay Length | 455mm |
| Chainstay Length Horizontal | 442.7mm |
| Front-Center | 714mm |
| Front-Center Horizontal | 706.3mm |
| Wheelbase | 1149mm |
| Fork Offset/Rake | 52.1mm |
| Fork Length, Unknown | 490mm |
| Trail | 76.6mm high |
| Mechanical Trail | 72.6mm |
| Wheel Flop | 23mm |
| Standover Height | 868mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 151mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 118mm |
32 Build
| Wheel Size | 686mm BSD |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 786mm |
| Bike Length with Tires | 1935mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.stinnerframeworks.com/products/refugio-podium-32?variant=45830420955322
