2026 Ten07 Cycles Unicorn Pony One size
Build
24 in × 65 mm
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 603mm |
| Reach | 360mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.68:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 470mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 579mm |
| Top Tube Slope | 17.2deg |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 70deg |
| Head Tube Length | 360mm |
| Bottom Bracket Drop | 25mm |
| Bottom Bracket Height | 293.5mm |
| Chainstay Length | 405mm |
| Chainstay Length Horizontal | 404.2mm |
| Front-Center | 600.3mm |
| Front-Center Horizontal | 599.8mm |
| Wheelbase | 1004mm |
| Fork Offset/Rake | 60.3mm |
| Trail | 34.3mm low |
| Mechanical Trail | 32.8mm |
| Wheel Flop | 9.6mm |
| Standover Height | 690mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 111.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 123.5mm |
Pony Build
| Wheel Size | 24 inch (507mm BSD) |
| Tire Width | 65mm |
| Tire Outer Diameter | 637mm |
| Bike Length with Tires | 1641mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://ten07.cc/products/unicorn-pony-mini-cargo
