2026 Dolan Bikes GXT Titanium 52cm
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 556.6mm |
| Reach | 375.4mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.48:1 |
| Seat Tube Length, Effective Unknown | 520mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 535mm |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 140mm |
| Trail | — — |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | — |
Titanium Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.dolan-bikes.com/gxt-titanium-gravel/?srsltid=AfmBOoqVs-_NsEZFr4btKZovEs3v7eBRfkilwOg23UMN9Lvi82z6im-O
