2026 Primos SuperDame Base X-Large
Build
700C/29 in × 40 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 594mm |
| Reach | 415mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.43:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 590mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 576mm |
| Top Tube Slope | 2.7deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 160mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 419.2mm |
| Front-Center | 656.6mm |
| Front-Center Horizontal | 652.8mm |
| Wheelbase | 1072mm |
| Fork Offset/Rake | 55mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 417mm |
| Trail | 62.7mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 59.3mm |
| Wheel Flop | 19.3mm |
| Standover Height | 836mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | 130.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | 106mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 702mm |
| Bike Length with Tires | 1774mm |
| Crank Length | 175mm |
| Handlebar Width | 440mm |
| Stem Length | 100mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 6 ft 1 in to 6 ft 5 in |
Source:https://primoscycles.com/cdn/shop/files/primos-cycles-superdame-bike-geometry.png?v=1767839874&width=1920
