2025 Liv Cycling Thrive 1 L
Build
700C/29 in × 40 mm
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 618mm |
| Reach | 391mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.58:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 500mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 580mm |
| Top Tube Slope | 14.6deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 195mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 419.2mm |
| Front-Center | 630.7mm |
| Front-Center Horizontal | 626.8mm |
| Wheelbase | 1046mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Trail | 64.7mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 61.4mm |
| Wheel Flop | 19.5mm |
| Standover Height | 770mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 172.5 mm cranks | 107.2mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 172.5 mm cranks | 108.5mm |
1 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 702mm |
| Bike Length with Tires | 1748mm |
| Crank Length | 172.5mm |
| Handlebar Width | 640mm |
| Stem Length | 100mm |
| Stem Angle | 8deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 170 cm to 183 cm |
Source:https://www.liv-cycling.com/pl/thrive-1-2025
