2025 Nicolai Bicycles Argon GX Pinion small
Build
700C/29 in × 40 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Nicolai Bicycles Argon GX
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 559mm |
| Reach | 380mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.47:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 490mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 545mm |
| Top Tube Slope | 9.7deg |
| Head Tube Angle | 70.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 130mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Wheelbase | 1019mm |
| Trail | — — |
| Standover Height | 733mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | — |
Pinion Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 702mm |
| Bike Length with Tires | 1721mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 40cm |
| Stem Length | 70mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 166 cm to 176 cm |
Source:https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vQPHUMPXJ8cof9eXd2O35m5uqnhoGebU-eL8z9sH4G0RDbZJErYle3URg3fJC7zg-ltB5YefWo5Yv4X/pubhtml?gid=1178752023&single=true
