2025 Yoeleo R12 Disc 47
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of Yoeleo R12
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 505mm |
| Reach | 375.9mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.34:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 450mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 516mm |
| Top Tube Slope | 8.2deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 100mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 271mm |
| Chainstay Length | 415mm |
| Chainstay Length Horizontal | 408.7mm |
| Front-Center | 570.7mm |
| Front-Center Horizontal | 566.1mm |
| Wheelbase | 974.8mm |
| Fork Offset/Rake | 43mm |
| Fork Length, Unknown | 371mm |
| Trail | 69.4mm high |
| Mechanical Trail | 65.8mm |
| Wheel Flop | 20.9mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 57.7mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 101mm |
Disc Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1660.8mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| PBH | 168 in to |
Source:https://www.yoeleobike.com/products/r12-db-chuan?variant=51133165142297
