2026 Dosnoventa Barcelona Base M
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of track/fixed-gear bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 515.3mm |
| Reach | 391.2mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.32:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 520mm |
| Seat Tube Length, C-C | 500mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 535mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 535mm |
| Top Tube Slope | 0deg |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 112mm |
| Bottom Bracket Drop | 48.5mm |
| Bottom Bracket Height | 290.5mm |
| Chainstay Length | 400mm |
| Chainstay Length Horizontal | 397.1mm |
| Trail | — — |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 120.5mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Published Sizing Recommendations
| Height | 171 cm to 182 cm |
Source:https://dosnoventabikes.com/frames/barcelona/barcelona/
