2016 Lynskey Legacy Base Large
Build
700C/29 in × 21 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 585.2mm |
| Reach | 396.1mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.48:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 580mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 575mm |
| Top Tube Slope | 3.1deg |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 172mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 260mm |
| Chainstay Length | 415mm |
| Chainstay Length Horizontal | 408.7mm |
| Front-Center | 602.4mm |
| Front-Center Horizontal | 598.3mm |
| Wheelbase | 1007mm |
| Fork Offset/Rake | 43mm |
| Trail | 56.5mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 54.1mm |
| Wheel Flop | 15.8mm |
| Standover Height | 841mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 172.5 mm cranks | 97.9mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 172.5 mm cranks | 87.5mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 21mm |
| Tire Outer Diameter | 664mm |
| Bike Length with Tires | 1671mm |
| Crank Length | 172.5mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 100mm |
| Stem Angle | -6deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Rim |
Published Sizing Recommendations
| Height | 6 ft 0 in to 5 ft 2 in |
Source:https://store.pedalrevolution.co.uk/components/bike-frames/lynskey-legacy-2016-titanium-road-frame--ind-mill-inc-free-headset__1772295
