2026 Santa Cruz Bicycles Stigmata Rival (700c wheels) XL
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Santa Cruz Bicycles Stigmata
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 612mm |
| Reach | 435mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.41:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 545mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 610mm |
| Top Tube Slope | 8.6deg |
| Head Tube Angle | 69.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 160mm |
| Bottom Bracket Drop | 74mm |
| Bottom Bracket Height | 282mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 423.6mm |
| Front-Center | 688mm |
| Front-Center Horizontal | 684.4mm |
| Wheelbase | 1108mm |
| Fork Offset/Rake | 45.2mm |
| Trail | 84.8mm very high |
| Mechanical Trail | 79.5mm |
| Wheel Flop | 27.8mm |
| Standover Height | 804mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 162mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 112mm |
Rival (700c wheels) Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1820mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 5 ft 0 in to |
Source:https://www.santacruzbicycles.com/collections/stigmata/products/stigmata-rival-1-x-axs-2026?variant=50958634975514
