2026 Santa Cruz Bicycles Stigmata Rival (700c wheels) L
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 600mm |
| Reach | 420mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.43:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 515mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 592mm |
| Top Tube Slope | 10.6deg |
| Head Tube Angle | 69.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 145mm |
| Bottom Bracket Drop | 76mm |
| Bottom Bracket Height | 280mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 423.2mm |
| Front-Center | 668mm |
| Front-Center Horizontal | 663.8mm |
| Wheelbase | 1087mm |
| Fork Offset/Rake | 44.8mm |
| Trail | 85.3mm very high |
| Mechanical Trail | 79.9mm |
| Wheel Flop | 28mm |
| Standover Height | 778mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 142mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 110mm |
Rival (700c wheels) Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1799mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 4 ft 11 in to |
Source:https://www.santacruzbicycles.com/collections/stigmata/products/stigmata-rival-1-x-axs-2026?variant=50958634975514
