2026 Guava ACE Base L
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 593mm |
| Reach | 402mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.48:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 520mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 583mm |
| Top Tube Slope | 9.8deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 170mm |
| Bottom Bracket Drop | 74mm |
| Bottom Bracket Height | 287mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 418.5mm |
| Front-Center | 631mm |
| Front-Center Horizontal | 631.5mm |
| Wheelbase | 1050mm |
| Fork Offset/Rake | 48mm |
| Trail | 73.5mm high |
| Mechanical Trail | 69.5mm |
| Wheel Flop | 22.6mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 100mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 117mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1772mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://guavabikes.com/collections/guava-ace-bikes
