2026 Factor Bikes Sarana Base 54
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 573mm |
| Reach | 398mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.44:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 540mm |
| Top Tube Slope | 5.5deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 95mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 417.4mm |
| Front-Center | 619.8mm |
| Front-Center Horizontal | 614.6mm |
| Wheelbase | 1032mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 425mm |
| Trail | 67mm high |
| Mechanical Trail | 63.6mm |
| Wheel Flop | 20.2mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 88.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 111mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1754mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://factorbikes.com/bike-builder/sarana-sram-force-xplr-w-power-meter
