2006 Cycles Devinci Amsterdam Base M
Build
700C/29 in × 32 mm
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 580.1mm |
| Reach | 374.4mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.55:1 |
| Seat Tube Length, Effective HT Top | 42mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 555mm |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 140mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 273mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 429.3mm |
| Front-Center | 601.8mm |
| Front-Center Horizontal | 597.7mm |
| Wheelbase | 1027mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length (On-Axis) | 395mm |
| Trail | 70.5mm high |
| Mechanical Trail | 66.7mm |
| Wheel Flop | 21.7mm |
| Standover Height | 729mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 88.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 103mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1713mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Rim |
Published Sizing Recommendations
| Height | 5 ft 4 in to 5 ft 9 in |
Source:https://2020.devinci.com/archive/2006/hybride/EN/amsterdam.pdf
