2026 Specialized Bicycles Diverge 4 Comp Alloy 56cm
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 592mm |
| Reach | 378mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.57:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 470mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 535mm |
| Top Tube Slope | 15.4deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 116mm |
| Bottom Bracket Drop | 85mm |
| Bottom Bracket Height | 271mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 421.5mm |
| Front-Center | 625.3mm |
| Front-Center Horizontal | 619.5mm |
| Wheelbase | 1041mm |
| Fork Offset/Rake | 55mm |
| Fork Length, Unknown | 391mm |
| Trail | 64.4mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 60.9mm |
| Wheel Flop | 19.8mm |
| Standover Height | 754mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 99.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 101mm |
4 Comp Alloy Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1753mm |
| Handlebar Width | 420mm |
| Stem Length | 80mm |
| Stem Angle | -6deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://geometrygeeks.bike/bike/specialized-diverge-4-2026/
