2022 BXT BXT-TRACK-045 Base 57
Build
700C/29 in × 25 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of track/fixed-gear bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 519.7mm |
| Reach | 440.8mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.18:1 |
| Seat Tube Length, C-TTT | 528mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 580mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 580mm |
| Top Tube Slope | 0deg |
| Head Tube Angle | 72.5deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 125mm |
| Bottom Bracket Drop | 60mm |
| Bottom Bracket Height | 276mm |
| Chainstay Length | 380mm |
| Chainstay Length Horizontal | 375.2mm |
| Front-Center | 625.3mm |
| Front-Center Horizontal | 622.4mm |
| Wheelbase | 997.6mm |
| Fork Offset/Rake | 35mm |
| Fork Length (On-Axis) | 368mm |
| Trail | 69.2mm high |
| Mechanical Trail | 66mm |
| Wheel Flop | 19.9mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 119.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 106mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 25mm |
| Tire Outer Diameter | 672mm |
| Bike Length with Tires | 1669.6mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | N/A |
| Features | Single-speed capable |
Source:https://bxtbikes.com/cdn/shop/files/468ef44610c31b5b50b747b4f9f5ee49_e3a162c1-bd91-4238-acf5-a70392e861f2.jpg?v=1744256712&width=1445
