2025 Finna Cycles Odyssey Rival XPLR AXS 58
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Finna Cycles Odyssey
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 602mm |
| Reach | 407mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.48:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 580mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 597mm |
| Top Tube Slope | 4.8deg |
| Head Tube Angle | 72.3deg |
| Seat Tube Angle | 72.5deg |
| Head Tube Length | 149.1mm |
| Bottom Bracket Drop | 78mm |
| Bottom Bracket Height | 283mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 428mm |
| Front-Center | 631.9mm |
| Front-Center Horizontal | 627.1mm |
| Wheelbase | 1055mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length, Unknown | 400mm |
| Trail | 62.7mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 59.8mm |
| Wheel Flop | 18.2mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 100.9mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 113mm |
Rival XPLR AXS Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1777mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 186 cm to 198 cm |
Source:https://www.finnacycles.com/en/finna-odyssey/425-2267-finna-odyssey-rival-xplr-axs.html#/117-size-49
