2025 Finna Cycles Odyssey Rival XPLR AXS 52
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 542mm |
| Reach | 396mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.37:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 520mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 555mm |
| Top Tube Slope | 4.5deg |
| Head Tube Angle | 71.6deg |
| Seat Tube Angle | 73.7deg |
| Head Tube Length | 88.8mm |
| Bottom Bracket Drop | 78mm |
| Bottom Bracket Height | 283mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 428mm |
| Front-Center | 609.1mm |
| Front-Center Horizontal | 604.1mm |
| Wheelbase | 1032mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length, Unknown | 400mm |
| Trail | 67.4mm high |
| Mechanical Trail | 64mm |
| Wheel Flop | 20.2mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 78.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 113mm |
Rival XPLR AXS Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1754mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 163 cm to 170 cm |
Source:https://www.finnacycles.com/en/finna-odyssey/425-2267-finna-odyssey-rival-xplr-axs.html#/117-size-49
