2026 Tqiqt Pulse TA 36
Build
20 in (406) × 2.35 in
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of mini-velo/folding bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 484.7mm |
| Reach | 372mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.3:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 360mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 520mm |
| Top Tube Slope | 16.4deg |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 72deg |
| Head Tube Length | 185mm |
| Bottom Bracket Drop | -30mm |
| Bottom Bracket Height | 292.7mm |
| Chainstay Length | 420mm |
| Chainstay Length Horizontal | 418.9mm |
| Front-Center | 547mm |
| Front-Center Horizontal | 546.2mm |
| Wheelbase | 965.1mm |
| Fork Offset/Rake | 24mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 320mm |
| Trail | 55.2mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 52.8mm |
| Wheel Flop | 15.4mm |
| Standover Height | 660mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 114.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 122.7mm |
TA Build
| Wheel Size | 20 inch (406 BSD, BMX/Kids) (406mm BSD) |
| Tire Width | 2.35in |
| Tire Outer Diameter | 525.4mm |
| Bike Length with Tires | 1490.5mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
Source:https://aliexpress.ru/item/1005008861403259.html?businessType=ProductDetail&sku_id=12000057719375356&spreadType=socialShare&srcSns=sns_More&utm_campaign=sharing_overlay_base&utm_medium=sharing
