2025 Propain Bicycles Sresh SL 160 Fork, 29er, Low Flip Chip S
Build
700C/29 in × 2.4 in
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of full-suspension trail mtb bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 616mm |
| Reach | 428mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.44:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 390mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 561mm |
| Head Tube Angle | 64.3deg |
| Effective Seat Tube Angle, ETT HT Top | 77.8deg |
| Seat Tube Exit Angle | 76.2deg |
| Head Tube Length | 100mm |
| Bottom Bracket Drop | 23mm |
| Bottom Bracket Height | 349mm |
| Chainstay Length | 452mm |
| Chainstay Length Horizontal | 451.4mm |
| Front-Center | 761.9mm |
| Front-Center Horizontal | 761.6mm |
| Wheelbase | 1213mm |
| Fork Offset/Rake | 44mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 571mm |
| Trail | 130.2mm very high |
| Mechanical Trail | 117.3mm |
| Wheel Flop | 50.9mm |
| Standover Height | 813mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 220mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 179mm |
160 Fork, 29er, Low Flip Chip Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.4in |
| Tire Outer Diameter | 743.9mm |
| Bike Length with Tires | 1956.9mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 160mm |
| Rear Travel | 150mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | N/A |
| Brake Type | Disc |
| Features | E-bike |
Published Sizing Recommendations
| Height | 158 cm to 172 cm |
Source:https://www.propain-bikes.com/us/product/bikes/trail/sresh-sl/
