2026v1 Tqiqt TrailBlaze Base L
Build
20 in (406) × 2.4 in
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of mini-velo/folding bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 572mm |
| Reach | 400mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.43:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 540mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 575mm |
| Top Tube Slope | 5.8deg |
| Head Tube Angle | 72.5deg |
| Seat Tube Angle | 72.5deg |
| Head Tube Length | 288mm |
| Bottom Bracket Drop | -50mm |
| Bottom Bracket Height | 314mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 422.1mm |
| Front-Center | 640mm |
| Front-Center Horizontal | 638mm |
| Wheelbase | 1060.1mm |
| Fork Offset/Rake | 40mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 327mm |
| Trail | 41.3mm low |
| Mechanical Trail | 39.4mm |
| Wheel Flop | 11.8mm |
| Standover Height | 515mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 206mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 144mm |
Base Build
| Wheel Size | 20 inch (406 BSD, BMX/Kids) (406mm BSD) |
| Tire Width | 2.4in |
| Tire Outer Diameter | 527.9mm |
| Bike Length with Tires | 1588mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
| Features | Folding |
Published Sizing Recommendations
| Height | 179 cm to 185 cm |
Source:https://www.888bike.net/en/product/3459/tqiqt-trail-blaze-%E0%B9%80%E0%B8%9F%E0%B8%A3%E0%B8%A1%E0%B8%88%E0%B8%B1%E0%B8%81%E0%B8%A3%E0%B8%A2%E0%B8%B2%E0%B8%99%E0%B8%9E%E0%B8%B1%E0%B8%9A%E0%B9%84%E0%B8%94%E0%B9%89-%E0%B8%A5%E0%B9%89%E0%B8%AD-20-%E0%B8%99%E0%B8%B4%E0%B9%89%E0%B8%A7-%E0%B8%94%E0%B8%B4%E0%B8%AA%E0%B8%81%E0%B9%8C%E0%B9%80%E0%B8%9A%E0%B8%A3%E0%B8%81-udh-%E0%B9%80%E0%B8%AB%E0%B8%A5%E0%B9%87%E0%B8%81-chromoly-4130-%E0%B8%99%E0%B9%89%E0%B8%B3%E0%B8%AB%E0%B8%99%E0%B8%B1%E0%B8%81%E0%B9%80%E0%B8%9A%E0%B8%B2-%E0%B8%AA%E0%B8%B2%E0%B8%A2%E0%B8%A5%E0%B8%B8%E0%B8%A2%E0%B8%9E
