2026 Primos Dame Flat Bar XL 59cm
Build
650B/27.5 in × 52 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Primos Dame
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 614mm |
| Reach | 415mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.48:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 590mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 591mm |
| Top Tube Length, Unknown | 577mm |
| Top Tube Slope | 4.6deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 160mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 274mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 419.2mm |
| Front-Center | 647.6mm |
| Front-Center Horizontal | 643.8mm |
| Wheelbase | 1063mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 417mm |
| Trail | 64.5mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 61.3mm |
| Wheel Flop | 18.9mm |
| Standover Height | 846mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | 128.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | 99mm |
Flat Bar Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 52mm |
| Tire Outer Diameter | 688mm |
| Bike Length with Tires | 1751mm |
| Crank Length | 175mm |
| Handlebar Width | 440mm |
| Stem Length | 80mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 6 ft 1 in to 6 ft 3 in |
Source:https://primoscycles.com/products/dame-flat-bar?variant=50494998184222
