2026 Primos Dame Flat Bar S 47cm
Build
650B/27.5 in × 52 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Primos Dame
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 554mm |
| Reach | 384mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.44:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 470mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 543mm |
| Top Tube Length, Unknown | 523mm |
| Top Tube Slope | 11.3deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 100mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 274mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 419.2mm |
| Front-Center | 597.9mm |
| Front-Center Horizontal | 593.8mm |
| Wheelbase | 1013mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 417mm |
| Trail | 59.2mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 56.3mm |
| Wheel Flop | 17.4mm |
| Standover Height | 762mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 88.9mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 109mm |
Flat Bar Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 52mm |
| Tire Outer Diameter | 688mm |
| Bike Length with Tires | 1701mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 70mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 5 ft 2 in to 5 ft 4 in |
Source:https://primoscycles.com/products/dame-flat-bar?variant=50494998184222
