2027 Giant Bicycles Propel Advanced 2 Base XS
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of Giant Bicycles Propel Advanced 2
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 515mm |
| Reach | 377mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.37:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 484mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 520mm |
| Top Tube Slope | 5.5deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 115mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 267mm |
| Chainstay Length | 405mm |
| Chainstay Length Horizontal | 398.6mm |
| Front-Center | 577mm |
| Front-Center Horizontal | 572.5mm |
| Wheelbase | 971mm |
| Fork Offset/Rake | 44.8mm |
| Trail | 66.2mm high |
| Mechanical Trail | 62.8mm |
| Wheel Flop | 19.9mm |
| Standover Height | 746mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 73mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 102mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Bike Length with Tires | 1649mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 380mm |
| Stem Length | 80mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.giant-bicycles.com/us/propel-advanced-2-2027
