2027 Liv Cycling EnviLiv EnviLiv Advanced 2 M
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of Liv Cycling EnviLiv
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 553mm |
| Reach | 382mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.45:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 530mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 540mm |
| Top Tube Slope | 4.7deg |
| Head Tube Angle | 72.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 155mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 269mm |
| Chainstay Length | 405mm |
| Chainstay Length Horizontal | 398.9mm |
| Front-Center | 589.3mm |
| Front-Center Horizontal | 585.1mm |
| Wheelbase | 984mm |
| Fork Offset/Rake | 48.5mm |
| Trail | 56.1mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 53.5mm |
| Wheel Flop | 16.1mm |
| Standover Height | 787mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 80.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 99mm |
EnviLiv Advanced 2 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Bike Length with Tires | 1662mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 100mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.liv-cycling.com/us/enviliv-advanced-2-2027
