2027 Liv Cycling EnviLiv EnviLiv Advanced 2 XXS
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of Liv Cycling EnviLiv
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 499mm |
| Reach | 364mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.37:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 440mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 498mm |
| Top Tube Slope | 8.8deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 105mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 267mm |
| Chainstay Length | 405mm |
| Chainstay Length Horizontal | 398.6mm |
| Front-Center | 576mm |
| Front-Center Horizontal | 571.5mm |
| Wheelbase | 970mm |
| Fork Offset/Rake | 48.9mm |
| Trail | 71.4mm high |
| Mechanical Trail | 67.1mm |
| Wheel Flop | 22.9mm |
| Standover Height | 706mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 160 mm cranks | 77mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 160 mm cranks | 107mm |
EnviLiv Advanced 2 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Bike Length with Tires | 1648mm |
| Crank Length | 160mm |
| Handlebar Width | 360mm |
| Stem Length | 80mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.liv-cycling.com/us/enviliv-advanced-2-2027
