2016 Corratec C-Cross 105 54
Build
700C/29 in × 35 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of cyclocross bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 526mm |
| Reach | 392mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.34:1 |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 543mm |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 115mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Wheelbase | 1019mm |
| Trail | — — |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | — |
105 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 35mm |
| Tire Outer Diameter | 692mm |
| Bike Length with Tires | 1711mm |
| Handlebar Width | 420mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://web.archive.org/web/20170620052057/http://www.corratec.com/de/bikes/road/cyclo-cross-alloy/bike/105-11s-hydro-disc-bk22137/#technologies
