2026 Mondince FM306 Fork Rake 50mm XL
Build
700C/29 in × 40 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 631mm |
| Reach | 401.5mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.57:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 520mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 594mm |
| Top Tube Slope | 13.6deg |
| Head Tube Angle | 68.9deg |
| Seat Tube Angle | 73.1deg |
| Head Tube Length | 206mm |
| Bottom Bracket Drop | 77mm |
| Bottom Bracket Height | 274mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 423.1mm |
| Front-Center | 636mm |
| Front-Center Horizontal | 674mm |
| Wheelbase | 1097mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Trail | 81.9mm very high |
| Mechanical Trail | 76.4mm |
| Wheel Flop | 27.5mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 115mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 104mm |
Fork Rake 50mm Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 702mm |
| Bike Length with Tires | 1799mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.mondincecycle.com/product/new-design-flip-chip-offset--max-50mm-tire-t47-carbon-gravel-bike-frame-fm306#specifications
