2026 Mondince FM306 Fork Rake 45mm M
Build
700C/29 in × 40 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 585.4mm |
| Reach | 391.5mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.5:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 470mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 559mm |
| Top Tube Slope | 14.4deg |
| Head Tube Angle | 68.9deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 158mm |
| Bottom Bracket Drop | 77mm |
| Bottom Bracket Height | 274mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 423.1mm |
| Front-Center | 585.4mm |
| Front-Center Horizontal | 643mm |
| Wheelbase | 1066mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Trail | 87.2mm very high |
| Mechanical Trail | 81.4mm |
| Wheel Flop | 29.3mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 64.4mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 104mm |
Fork Rake 45mm Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 702mm |
| Bike Length with Tires | 1768mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.mondincecycle.com/product/new-design-flip-chip-offset--max-50mm-tire-t47-carbon-gravel-bike-frame-fm306#description
