2026/V4 8bar Bikes KRONPRINZ Base XL
Build
700C/29 in × 30 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of 8bar Bikes KRONPRINZ
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 582mm |
| Reach | 393mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.48:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 540mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 570mm |
| Top Tube Slope | 6.8deg |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 170mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 269mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 403.6mm |
| Front-Center | 600.7mm |
| Front-Center Horizontal | 596.4mm |
| Wheelbase | 1000mm |
| Fork Offset/Rake | 45.4mm |
| Fork Length, Unknown | 380mm |
| Trail | 56.8mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 54.3mm |
| Wheel Flop | 15.9mm |
| Standover Height | 825mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | 84.7mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | 94mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 30mm |
| Tire Outer Diameter | 682mm |
| Bike Length with Tires | 1682mm |
| Crank Length | 175mm |
| Handlebar Width | 440mm |
| Stem Length | 120mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 190 cm to 203 cm |
Source:https://8bar-bikes.com/de/shop/8bar-kronprinz-aluminium-v4-road-dropbar/#rahmen
