2026/V4 8bar Bikes KRONPRINZ Base S
Build
700C/29 in × 30 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of 8bar Bikes KRONPRINZ
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 527mm |
| Reach | 379mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.39:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 460mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 525mm |
| Top Tube Slope | 9.5deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 115mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 269mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 403.6mm |
| Front-Center | 583.8mm |
| Front-Center Horizontal | 579.4mm |
| Wheelbase | 983mm |
| Fork Offset/Rake | 45.6mm |
| Fork Length, Unknown | 380mm |
| Trail | 66mm high |
| Mechanical Trail | 62.6mm |
| Wheel Flop | 19.9mm |
| Standover Height | 758mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 72.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 99mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 30mm |
| Tire Outer Diameter | 682mm |
| Bike Length with Tires | 1665mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 90mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 160 cm to 173 cm |
Source:https://8bar-bikes.com/de/shop/8bar-kronprinz-aluminium-v4-road-dropbar/#rahmen
