2020 Kross Tokyo Base L (19") 29"
Build
700C/29 in × 2.25 in
Insights
Average stack and reach vs trend of hardtail cross-country mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 616mm |
| Reach | 438mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.41:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 470mm |
| Seat Tube Length, C-TTT | 615mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 615mm |
| Top Tube Slope | 16.1deg |
| Head Tube Angle | 69deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 110mm |
| Bottom Bracket Drop | 57mm |
| Bottom Bracket Height | 311.2mm |
| Chainstay Length | 434mm |
| Chainstay Length Horizontal | 430.2mm |
| Front-Center | 704.1mm |
| Front-Center Horizontal | 701.8mm |
| Wheelbase | 1132mm |
| Fork Offset/Rake | 45.9mm |
| Trail | 92.1mm very high |
| Mechanical Trail | 86mm |
| Wheel Flop | 30.8mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 165.9mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 141.2mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.25in |
| Tire Outer Diameter | 736.3mm |
| Bike Length with Tires | 1868.3mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 100mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Published Sizing Recommendations
| Height | 1 ft 7 in to |
Source:https://www.greenbike.pl/images/geo%20tokyo.jpg
