2026 Felt Bicycles Breed Race XXL
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Felt Bicycles Breed
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 631mm |
| Reach | 405mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.56:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 557mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 584mm |
| Top Tube Slope | 9.7deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 173mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 284mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 423.9mm |
| Front-Center | 647mm |
| Front-Center Horizontal | 643.1mm |
| Wheelbase | 1067mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 425mm |
| Trail | 66.4mm high |
| Mechanical Trail | 63mm |
| Wheel Flop | 20mm |
| Standover Height | 858mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 121mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 114mm |
Race Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1779mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://feltbicycles.com/products/new-breed-race-sram-apex-s-1000-mullet?variant=57207800561989
