2025 Enforcer Bikes 13 700 md
Build
700C/29 in × 32 mm
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 543mm |
| Reach | 390mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.39:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 540mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 536mm |
| Top Tube Slope | 2.3deg |
| Head Tube Angle | 74deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 130mm |
| Bottom Bracket Drop | 50mm |
| Bottom Bracket Height | 293mm |
| Chainstay Length | 386mm |
| Chainstay Length Horizontal | 382.8mm |
| Front-Center | 569.5mm |
| Front-Center Horizontal | 567.3mm |
| Wheelbase | 950mm |
| Fork Offset/Rake | 35mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 385mm |
| Trail | 61.9mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 59.5mm |
| Wheel Flop | 16.4mm |
| Standover Height | 801mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 56.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 123mm |
700 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1636mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
| Features | Single-speed capable |
Source:https://www.enforcerbikes.com/enforcer-13
