2026 Pride Bikes Nano Base One size
Build
20 in (406) × 2.5 in
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of mini-velo/folding bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 478mm |
| Reach | 395mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.21:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 390mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 550mm |
| Top Tube Slope | 11.7deg |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 72deg |
| Head Tube Length | 220mm |
| Bottom Bracket Drop | 30mm |
| Bottom Bracket Height | 236.5mm |
| Chainstay Length | 420mm |
| Chainstay Length Horizontal | 418.9mm |
| Front-Center | 580.9mm |
| Front-Center Horizontal | 580.1mm |
| Wheelbase | 999mm |
| Fork Offset/Rake | 46mm |
| Trail | 33.4mm low |
| Mechanical Trail | 31.9mm |
| Wheel Flop | 9.3mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 144.4mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 66.5mm |
Base Build
| Wheel Size | 20 inch (406 BSD, BMX/Kids) (406mm BSD) |
| Tire Width | 2.5in |
| Tire Outer Diameter | 533mm |
| Bike Length with Tires | 1532mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 640mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 155 cm to 200 cm |
Source:https://veloplaneta.ua/ua/velosiped-20-pride-nano-2026-chernyy
