2025 Cervelo Cycles R5 Base 54
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of Cervelo Cycles R5
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 544.6mm |
| Reach | 383.3mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.42:1 |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 544mm |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 132mm |
| Bottom Bracket Drop | 74mm |
| Bottom Bracket Height | 269mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 403.3mm |
| Front-Center | 579.5mm |
| Front-Center Horizontal | 574.7mm |
| Wheelbase | 978mm |
| Fork Offset/Rake | 45.5mm |
| Trail | 57.3mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 54.8mm |
| Wheel Flop | 16mm |
| Standover Height | 757.4mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 71.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 104mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1664mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 90mm |
| Stem Angle | -6deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.sigmasports.com/item/Cervelo/R5-Frameset-2026/15V7S#size-guide
