2025 Cervelo Cycles R5 Base 51
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of Cervelo Cycles R5
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 520.2mm |
| Reach | 376.5mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.38:1 |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 526mm |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 109.3mm |
| Bottom Bracket Drop | 76.5mm |
| Bottom Bracket Height | 266.5mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 402.8mm |
| Front-Center | 579.9mm |
| Front-Center Horizontal | 574.8mm |
| Wheelbase | 977.6mm |
| Fork Offset/Rake | 51.5mm |
| Trail | 57.3mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 54.5mm |
| Wheel Flop | 16.8mm |
| Standover Height | 731mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 71.9mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 101.5mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1663.6mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 90mm |
| Stem Angle | -6deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.sigmasports.com/item/Cervelo/R5-Frameset-2026/15V7S#size-guide
