2017 Haro Bikes Steel reserve Base Medium
Build
26 in × 2.4 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of bmx/dirt jump bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 542mm |
| Reach | 398mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.36:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 285mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 571mm |
| Top Tube Slope | 29deg |
| Head Tube Angle | 69deg |
| Seat Tube Angle | 70deg |
| Bottom Bracket Drop | 17.5mm |
| Bottom Bracket Height | 264.4mm |
| Chainstay Length | 389mm |
| Chainstay Length Horizontal | 388.6mm |
| Front-Center | 641.6mm |
| Front-Center Horizontal | 641.4mm |
| Wheelbase | 1030mm |
| Fork Offset/Rake | 39.3mm |
| Trail | 66.2mm high |
| Mechanical Trail | 61.8mm |
| Wheel Flop | 22.1mm |
| Standover Height | 542mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 189.7mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 94.4mm |
Base Build
| Wheel Size | 26 inch (559mm BSD) |
| Tire Width | 2.4mm |
| Tire Outer Diameter | 563.8mm |
| Bike Length with Tires | 1593.8mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Moto/Klunker/Riser Bar |
| Fork Travel | Unknown |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
Source:https://archive.harobikes.com/mtb/2017-mtb/steel-reserve-1-1-2017
