2014 Trek Bikes Stache 7 19
Build
700C/29 in × 2.3 in
Insights
Average stack and reach vs trend of hardtail trail mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 611.1mm |
| Reach | 427mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.43:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 456.9mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 620mm |
| Top Tube Slope | 17.3deg |
| Head Tube Angle | 68.6deg |
| Seat Tube Angle | 72deg |
| Head Tube Length | 103.1mm |
| Bottom Bracket Drop | 53.4mm |
| Bottom Bracket Height | 316mm |
| Chainstay Length | 445mm |
| Chainstay Length Horizontal | 441.8mm |
| Front-Center | 699.2mm |
| Front-Center Horizontal | 697.2mm |
| Wheelbase | 1138.9mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Trail | 90mm very high |
| Mechanical Trail | 83.8mm |
| Wheel Flop | 30.6mm |
| Standover Height | 794mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 159.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 146mm |
7 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.3in |
| Tire Outer Diameter | 738.8mm |
| Bike Length with Tires | 1877.8mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 120mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.vitalmtb.com/product/guide/Bikes,3/Trek/Stache-7,13190
