2026 TIME Fluidity Base S
Build
700C/29 in × 40 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of endurance road bikes
Design deviates from other sizes of TIME Fluidity
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 560mm |
| Reach | 368mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.52:1 |
| Seat Tube Length, C-TTT | 488mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 544mm |
| Top Tube Slope | 8.2deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 150mm |
| Bottom Bracket Drop | 71mm |
| Bottom Bracket Height | 280mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 419mm |
| Front-Center | 591mm |
| Front-Center Horizontal | 587mm |
| Wheelbase | 1006mm |
| Fork Offset/Rake | 53mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 383mm |
| Trail | 61.6mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 58.4mm |
| Wheel Flop | 18.5mm |
| Standover Height | 788mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 70mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 110mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 702mm |
| Bike Length with Tires | 1708mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 5 ft 4 in to 5 ft 8 in |
Source:https://www.timebicycles.com/en-fr/products/fluidity-frameset
